dyskryminacją

Jak sztuka walczy z dyskryminacją?

Jednym z największych wyzwań jest to, że często czujemy się nietknięci problemami innych oraz problemami globalnymi, takimi jak zmiana klimatu, nawet wtedy, gdy możemy z łatwością coś zrobić, aby pomóc. Nie czujemy się wystarczająco silnie, że jesteśmy częścią globalnej społeczności, częścią większego nas. Zapewnienie ludziom dostępu do danych najczęściej sprawia, że czują się przytłoczeni i rozłączeni, a nie uprawnieni i gotowi do działania. Tutaj sztuka może coś zmienić. Sztuka nie pokazuje ludziom, co mają robić, ale zaangażowanie w dobre dzieło sztuki może połączyć cię z twoimi zmysłami, ciałem i umysłem. Może sprawić, że świat się poczuje. To uczucie może pobudzić do myślenia, zaangażowania, a nawet działania.

Poruszenie poprzez sztukę

dyskryminacjąWiększość z nas zna uczucie poruszenia dziełem sztuki, bez względu na to, czy jest to utwór, gra, wiersz, powieść, obraz czy eksperyment przestrzenno-czasowy. Kiedy jesteśmy dotykani, jesteśmy poruszeni; jesteśmy przetransportowani do nowego miejsca, które jest mocno zakorzenione w fizycznym doświadczeniu, w naszych ciałach.Te uczucie nam daruje sztuka, miłość, nawet darmowe spiny w kasynie online bo obiecują szczęśliwe życie. Uświadamiamy sobie uczucie, które może nie być dla nas nieznane, ale na którym wcześniej nie skupiliśmy się aktywnie. To przemieniające doświadczenie jest tym, czego sztuka nieustannie poszukuje.

Niesamowite wydarzenie

dyskryminacjąAngażowanie się w sztukę to nie tylko samotne wydarzenie. Sztuka i kultura stanowią jeden z nielicznych obszarów w naszym społeczeństwie, w którym ludzie mogą się spotkać, by dzielić się doświadczeniem, nawet jeśli widzą świat w radykalnie odmienny sposób. Ważną rzeczą nie jest to, że zgadzamy się z doświadczeniem, które dzielimy, ale uważamy, że warto w ogóle dzielić się doświadczeniem. W sztuce i innych formach ekspresji kulturowej spór jest akceptowany i uznawany za istotny składnik. W tym sensie społeczność stworzona przez sztukę i kulturę jest potencjalnie doskonałym źródłem inspiracji dla polityków i aktywistów, którzy starają się wykroczyć poza polaryzujący populizm i stygmatyzację innych ludzi, stanowisk i światopoglądów, który jest niestety tak endemiczny w dzisiejszym dyskursie publicznym.

Pielęgnacja intuicji, niepewności i kreatywności

dyskryminacjąSztuka zachęca nas także do pielęgnowania intuicji, niepewności i kreatywności oraz nieustannego poszukiwania nowych pomysłów; artyści dążą do łamania zasad i odnajdywania nieortodoksyjnych sposobów podejścia do współczesnych problemów. Mój przyjaciel Ai Weiwei, na przykład wielki chiński artysta, obecnie tworzy tymczasowe studio na wyspie Lesbos, aby zwrócić uwagę na trudną sytuację milionów migrantów próbujących obecnie wjechać do Europy, a także stworzyć punkt kontaktowy, który przenosi nas poza mentalność my-i-oni do szerszej idei tego, co stanowi my. Jest to jeden ze sposobów, w jaki sztuka może współpracować ze światem, aby zmienić świat.